[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Zaproszenie na 65 Aukcję Książek i Grafiki 23-24 marca 2024

15 marzec 2024 | Lamus

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na 65 Aukcję Książek i Grafiki Antykwariatów Warszawskich Lamus w dniach 23 i 24 marca 2024 r., od godz. 10.00, która przeprowadzona zostanie na żywo na portalu secretera.pl. Przed Aukcją zamówienia można składać: korespondencyjnie (pocztą tradycyjną, faxem) i mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.) oraz bezpośrednio na portalu, po uprzednim zalogowaniu się (poprzez kliknięcie ikonki "Podaj swój limit").

Wystawiamy ponad 700 obiektów, w tym rękopisy, starodruki oraz książki z XIX i XX wieku z dziedziny historii, heraldyki, literatury, regionaliów, książki ilustrowane oryginalnymi grafikami oraz książki w pięknych oprawach. W ofercie ponadto: pamiątki historyczne, dawne mapy Polski i widoki miast, grafika artystyczna oraz fotografie.

Państwa szczególnej uwadze polecamy książki z XVI wieku w pięknych, renesansowych oprawach.

Wybrane pozycje z naszego katalogu:

Stare druki:

B. Boter. Kosmografia w języku polskim. 1609.

Suchten. Rozprawa gdańskiego alchemika, medyka króla Zygmunta Augusta. 1680.

Herberstein. Pierwsze opisanie ludów i dziejów Carstwa Rosyjskiego. 1567.

Kromer. Pierwsze wydanie sławnej kroniki Polski. 1555.

Merian. Taniec Śmierci (43 miedzioryty). 1744.

Merian. Opisanie Śląska (37 widoków miast i map). 1650.

Mikołaj z Błonia (i inni). Klocek 4 inkunabułów. 1487-1493.

Rezydencja Stanisława Leszczyńskiego w Nancy. 1761.

Oprawa z superekslibrisem polskich królów z dynastii Wazów. XVII w.

Stare druki dotyczące wojen Rzeczypospolitej ze Szwecją w XVII w.

 Rękopisy i dokumenty:

 Jakub z Brzeźnicy. Potwierdzenie otrzymania żołdu za wojny z Turcją. 1486.

Seweryn Boner. Wypłata czynszu z żup wielickich na rzecz Uniwersytetu Jagiellońskiego. 1543.

Sienkiewicz. Rękopis całego rozdziału „Listów z Afryki” (17 kart). 1892.

Orzeszkowa. Pięć listów, m.in. w sprawie zbiórki pieniędzy na zakup Żarnowca w darze narodowym dla M. Konopnickiej.

Atlasy i mapy:

Speed. Jedna z najpiękniejszych map Polski. 1676.

B. Homann. Mapa Rzeczypospolitej z wizerunkiem królowych prowadzących roje pszczele do walki. 1707.

Senex. Mapa Rzeczypospolitej w okresie jej największej ekspansji terytorialnej. 1725.

Dekoracyjne mapy: Krymu, Niderlandów, Katalonii, Skandynawii. XVII w.

B. Homann. Mapa świata. 1729.

Widoki miast:

 Panoramy Elbląga i Wrocławia z serii największych wedut miast europejskich. 1730.

J. Dahlbergh. Panorama Warszawy. 1696.

Braun. F. Hogenberg. Widoki: Krakowa, Lwowa, Kalwarii Zebrzydowskiej.

Bensheimer, J. Strakowski. Obrona Gdańska w czasach potopu. 1661.

J. de Rubeis. Widok z lotu ptaka twierdzy i miasta Kamieniec Podolski. 1684.

Portrety i sceny historyczne:

 Ligber. Dekoracja na cześć Napoleona, wskrzesiciela Polski. 1807.

Ryciny z czasów powstań: listopadowego (Finis Poloniae) oraz styczniowego (2 Pułk Jazdy Wołyńskiej).

Matejko. Bitwa pod Grunwaldem oraz Kazanie Skargi (dwa monumentalne drzeworyty).

Grafika artystyczna:

 Falck. Osiem miedziorytów (m.in.: portrety króla Francji Ludwika XIII, kanclerza Leszczyńskiego, biskupa Gembickiego oraz „Vanitas”). XVII w.

Grafiki: J. P. Norblina, F. de Goyi, M. Klingera, W. Skoczylasa, Z. Stryjeńskiej.

Akwarele i rysunki: M. Berezowskiej, A. Cukierówny, S. Eidrigeviciusa, J. Nowosielskiego, J. Grabiańskiego i M. Szancera.

Drzeworyty wykonane w Oflagu II C Woldenberg, w tym rzadka teka 12 rycin. 1943-1944.

Książki ilustrowane i teki graficzne :

 P. Norblin. Stroje polskie (48 rycin kolorowanych ręcznie). 1817. Z biblioteki J. Tuwima.

Potocki. Rękopis znaleziony w Saragossie. 1961. Z ilustracjami, rysunkiem i dedykacją
L. Fini.

Trzynasty numer Przewodnika Bibliograficznego w oprawie R. Jahody. 1926.

Oprawa W. Kisiela: L. Chodźko. La Pologne. 1839.

I. Sewer. Bajecznie kolorowa. 1899.

 Pamiątki historyczne:

 Łyżka – „Rozkoszny prezent od Franka [Starowieyskiego] całkowicie przez niego wymalowany”.

Pamiątki z powstania listopadowego: krzyżyk z Olszynki Grochowskiej, igielnik.

Czarna biżuteria i pamiątki z powstania styczniowego (m.in. z kolekcji L. Golińskiego).

Głowy wawelskie z kolekcji H. Jasieńskiego. Lata 20. XX w.

 Książki z XIX i XX wieku:

 Pierwodruki: A. Mickiewicza, Z. Krasińskiego, C. Norwida, Witkacego, S. Żeromskiego.

Sienkiewicz. Krzyżacy. Wydanie 1.

Polska encyklopedia szlachecka. 1935-1939.

Almanach w oprawie introligatorni Banku Polskiego. 1828.

Prace historyczne: J. Lelewela, A. Naruszewicza, J. U. Niemcewicza.

Dzieła St. Wyspiańskiego i E. Zegadłowicza w luksusowych oprawach, z księgozbioru M. Potockiego.

St. Staszic. O ziemiorództwie Karpatów. 1815.

Pierwsza polska seria wydawnicza poświęcona geografii. Wyd. T. Mostowski. 1805.

Czasopismo „Grafika” (awangardowe okładki proj. H. Stażewskiego, T. Gronowskiego i innych). Lata 30. XX w.

Warszawa - opakowania po lekach i kosmetykach. XIX/XX w.

Zapraszamy,

Hanna i Andrzej Osełko

Antykwariat "Lamus"

ul. Sandomierska 23, 02-567 Warszawa (Mikotów)

ul. Nowomiejska 7, 00-271 Warszawa (Stare Miasto)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   tel. 48 22 8481639