[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Aktualności

 1. Odnaleziono najstarszy rękopis Biblii Króla Jakuba

  Fragment słynnego tłumaczenia został odnaleziony w bibliotece Uniwersytetu Cambridge przez prof. Jeffrey'a Alana Millera z Montclair State University z New Jersey. Siedemdziesięciostronicowy tekst jest jednym z wielu apokryfów umieszczonych w późniejszym wydaniu pomiędzy Starym a Nowym Testamentem. Amerykański badacz jest pewny, że autorem jest jeden z dziesiątków tłumaczy pracujących nad tekstem biblii.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 21 październik 2015 | Konrad Bielecki

  W rolach głównych: Stanisław Witkiewicz i Marc Chagall

  Hélène Peltier znana jest szerzej jako wybitna rusycystka, dzięki której świat zachodni poznał "Doktora Żywago". Gdyby w 1956 nie przemyciła rękopisu Borysa Pasternaka z ZSRR, powieść mogłaby się nigdy nie ukazać. To na podstawie tych notatek rok później opublikowano książkę, za którą Pasternak dostał literackiego Nobla. Jak się okazuje to nie ostatnie dzieło, które dzięki staraniom Peltier ujrzy światło dzienne. To ona przez lata przechowywała filmy, w których wystąpili m.in. Witkacy i Chagall!

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 20 październik 2015 | Konrad Bielecki

  UNESCO wpisało Księgę Henrykowską na listę "Pamięć Świata"

  Księga założenia klasztoru świętej Marii Dziewicy w Henrykowie, zwana Henrykowską, jest jednym z najważniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego. Spisana w 1268 roku, zawiera pierwsze znane zdanie w języku staropolskim Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai. Starania o wpisania na listę UNESCO podjęły władzę miasta już rok temu. Księga Henrykowska będzie jednym z dwóch polskich kandydatów do wpisu na światową listę. Drugą propozycją są „Akta Braci Czeskich w Wielkopolsce” z XVI w.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 14 październik 2015 | Konrad Bielecki

  Towarzystwo Naukowe Płockie utrwaliło cyfrowo pierwsze polskie podręczniki

  Należące do zbiorów specjalnych Towarzystwa Naukowego Płockiego polskie podręczniki szkolne z XVIII wieku zostały utrwalone w formie cyfrowej. To zbiór 15. wydawnictw opracowanych przez Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, działające przy oświeceniowej Komisji Edukacji Narodowej.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 09 październik 2015 | Maciej Ciaś / Onet.pl

  Zaginiony "Portret młodego mężczyzny w peruce" wraca do Polski

  Zaginiony w trakcie II wojny światowej "Portret młodego mężczyzny w peruce" wraca do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzieło Krzysztofa Lubienieckiego trafia do Polski dzięki współpracy Ministerstwa Kultury, FBI, ostatnich właścicieli obrazu i potomka amerykańskiego żołnierza, który wywiózł obraz do USA.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 09 październik 2015 | Maciej Ciaś/Onet.pl

  Najstarsza na świecie kolorowa książka drukowana wreszcie otwarta

  Znajdujący się w uniwersyteckiej bibliotece w Cambridge pod sygnaturą FH.910.83-98 chiński starodruk skrywał  dotychczas swoje tajemnice przed czytelnikami. Ze względu na bardzo nietrwałą technikę bindowania (tzw. technika motylkowa), składających się na dzieło zeszytów nie wolno było otwierać. Naukowcy z Cambridge, którzy ukończyli niedawno pracę nad  digitalizacją Shi zhu zhai shu hua pu - czyli Podręcznika kaligrafii i malarstwa – byli prawdopodobnie pierwszymi od wieków ludźmi, którzy zajrzeli do środka.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 24 wrzesień 2015 | Konrad Bielecki

  Paszport Franza Kafki trafił pod młotek

  22 września, na licytacji zorganizowanej przez dom aukcyjny Bonhams, został wystawiony czechosłowacki paszport Franza Kafki. Eksperci przewidywali, że przedmiot osiągnie cenę od 10 do 15 tysięcy dolarów (w przeliczeniu - 37 do 55 tysięcy złotych). Osiągnął on jednak imponującą cenę 37,5 tysiąca dolarów (w przeliczeniu - 141 tysięcy złotych).

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 23 wrzesień 2015 | Konrad Bielecki

  Późnośredniowieczny brewiarz wraca do Wrocławia po 72 latach

  W wyniku starań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, iluminowany rękopis trafił w piątek 4 września do Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Uznany za zaginiony od 1943 roku, odnalazł się dopiero w 6 lat temu, kiedy to trafił na sprzedaż w jednym z krakowskich antykwariatów. Władze uniwersytetu od razu starały się odzyskać cenną księgę, ale udało się to dopiero w tym roku.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 07 wrzesień 2015 | Konrad Bielecki

  Grupa naukowców opracowała książkę, która może uratować miliony osób

  Statystyki są zatrważające. Ponad 358 milionów osób w Afryce nie ma stałego dostępu do ujęć czystej wody pitnej. Naprzeciw tej potrzebie wyszła grupa naukowców z RPA, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Opracowali właśnie książkę, której karty mogą służyć do filtracji wody. Dzieło nosi tytuł "The Drinkable Book", a jego treść stanowi instrukcja obsługi przedmiotu oraz opis zagrożeń, jakie wiążą się ze spożyciem niefiltrowanej wody.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 22 sierpień 2015 | Konrad Bielecki

  Zabytkowy egzemplarz Biblii trafi do gorzowskiego muzeum po wieloletnim procesie

  Sprawa egzemplarza luterańskiej Biblii toczy się od 2001 roku, kiedy to obywatel Niemiec próbował go przewieźć przez granicę bez stosownych zezwoleń. Księgę zatrzymali celnicy i po 14 latach żmudnego procesu trafi ostatecznie do Muzeum Lubuskiego w Gorzowie.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 22 sierpień 2015 | Konrad Bielecki

  Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje swoją kolekcję starodruków

  Wystawę "Pątnik, podróżnik, turysta – poznawanie świata. Z kolekcji starodruków i kartografii MNK" będzie można oglądać w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie. Zwiedzającym zaprezentowane zostanie 60 dzieł z okresu od XV do XIX wieku, którym towarzyszyć będzie 19 zabytkowych map i atlasów. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych muzeum. Wernisaż zaplanowano na 1 września.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 22 sierpień 2015 | Konrad Bielecki

  Uniwersytet Mozarteum kupił rzadkie rękopisy Mozarta

  Zakupu dokonano podczas majowej aukcji zorganizowanej przez londyńskie Sotheby's. Wśród licytowanych przedmiotów znalazł się także odręczny zapis nutowy młodego kompozytora z 1773 roku, uzupełniony o notatki ojca Amadeusza – Leopolda.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 14 sierpień 2015 | Konrad Bielecki / Fot. PAP/EPA

 2. Papież podaruje Amerykanom słynną rękopiśmienną biblię za 8 milionów dolarów!

  Pierwsza od czasu wynalezienia druku, napisana i iluminowana w całości odręcznie biblia trafi do Biblioteki Kongresu, podczas planowanej na wrzesień tego roku wizyty Franciszka w Waszyngtonie.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 13 sierpień 2015 | Konrad Bielecki / Fot. Jason Wachter, The St. Cloud (Minn.) Times

 3. Skorzystajmy z doświadczeń Europy i ocalmy książki. To już ostatnia chwila, aby działać!

  Jeśli nie weźmiemy przykładu z rozwiniętych państw UE np. Niemiec albo Francji i nie wprowadzimy regulacji prawnych na rynku książki w Polsce, to prawdopodobnie już wkrótce dzieła klasyków literatury będzie można kupić tylko u bukinistów lub na Allegro.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 11 sierpień 2015 | Maciej Ciaś / Fot. ariadna de raadt/Shutterstock.com

 4. Józef Brandt. Obchody setnej rocznicy śmierci

  Wystawa potrwa od 20 czerwca do 25 października 2015 roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

  Głównym elementem obchodów rocznicowych będzie wystawa poświęcona postaci Józefa Brandta. Na jej bazie zostaną uruchomione kolejne działania merytoryczne. Zasadnicza narracja wystawy będzie zbudowana z dzieł malarskich Brandta, znajdujących się zarówno w zbiorach muzealnych, jak i w rękach prywatnych kolekcjonerów.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 29 lipiec 2015 | Maciej Ciaś

 5. Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau

  Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie potrwa od 13 czerwca 2015 roku do 3 stycznia 2016 roku.

  Wystawa prezentuje ponad 300 dzieł znakomitych artystów działających we Francji schyłku XIX i początku XX wieku w kręgu impresjonizmu, symbolizmu, postimpresjonizmu i art nouveau. Pochodzą one z największej w Polsce kolekcji francuskiej grafiki nowoczesnej, liczącej około 1100 prac, którą tworzył przez blisko ćwierć wieku wielki jej miłośnik – Feliks Jasieński.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 29 lipiec 2015 | Maciej Ciaś

 6. Wirtualna wystawa o Tadeuszu Kantorze

  Wirtualne muzeum Google Cultural Institut uruchomiło wystawę o Tadeuszu Kantorze. To wspólna inicjatywa krakowskiej Criocoteki i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. To także kolejny ważny punkt w programie światowych obchodów setnej rocznicy urodzin Tadeusza Kantora.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 28 lipiec 2015 | Maciej Ciaś / Fot. Onet.pl

 7. Półmetek wystawy "Tadeusz Peiper - papież awangardy"

  Wystawa "Papież Awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie" w Muzeum Narodowym w Warszawie na półmetku.

  Od samego początku zamysłem było pokazanie sztuki, która wpływała na Peipera, i wpływu Peipera na sztuki wizualne - tłumaczy dr Piotr Rypson, kurator wystawy. Frekwencja nie jest tak duża, jak na wystawach o słynnych malarzach, ale trzeba pamiętać, że Peiper jest postacią mało znaną - wyjaśnia dr Rypson.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 28 lipiec 2015 | Maciej Ciaś

 8. Najcenniejsze polskie kroniki na wystawie w Krakowie

  Najpiękniejsze i najcenniejsze polskie kroniki, a także poczty władców, herbarze i mapy można oglądać na wystawie w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 28 lipiec 2015 | Maciej Ciaś

 9. Władysław Skoczylas (1883–1934)

  Wystawa potrwa od 3 lipca do 14 sierpnia 2015 roku w Galerii Salon Akademii w Warszawie.

  Wystawa jest pomyślana jako przegląd wszystkich dziedzin twórczości, jakimi zajmował się Władysław Skoczylas, a nie był to tylko drzeworyt. Pokazuje około 200 prac reprezentujących malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę we wszystkich technikach, tkaniny, rysunki, grafikę użytkową, projekty polichromii, a także dokumenty i elementy warsztatu graficznego, takie jak klocki drzeworytnicze i płyty metalowe, narzędzia, szkicowniki itp. Wystawie towarzyszy też film prezentujący sylwetkę artysty.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 27 lipiec 2015 | Maciej Ciaś

 10. Odczytano unikatowy rękopis Księgi Kapłańskiej

  Izraelscy i amerykańscy naukowcy odczytali hebrajski rękopis biblijny, pochodzący z VI wieku. Pergaminowy kawałek manuskryptu znaleziono w 1970 roku w ruinach synagogi, w oazie En Gedi nad Morzem Martwym.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 26 lipiec 2015 | Maciej Ciaś

 11. Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich

  Wystawa potrwa od 18 czerwca do 9 sierpnia 2015 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.

  Doskonałość techniczna, oryginalne rozwiązania stylistyczne, egzotyka, subtelność i dekoracyjność sztuki japońskiej sprawiły, że od stuleci budzi ona zachwyt. Japońskie malarstwo, drzeworyt  i wytwory rzemiosła od dawna są również przedmiotem pasji kolekcjonerskiej. Wystawa sztuki japońskiej jest wyjątkową okazją do obejrzenia w stolicy znakomitych dzieł z okresu od XVII do XX wieku, pochodzących z największych i najlepszych zbiorów publicznych w Polsce.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 25 lipiec 2015 | Maciej Ciaś

 12. Skradziona rzeźba odnaleziona w Wiedniu

  Skradziona przez Niemców w czasie wojny rzeźba została odnaleziona na aukcji w Wiedniu. Chodzi o "Popiersie Diany" osiemnastowiecznego francuskiego artysty Jeana A. Houdona. Licytację w austriackiej stolicy udało się zablokować.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 24 lipiec 2015 | Maciej Ciaś

 13. Fragment Koranu pamiętający Mahometa odkryty w Wielkiej Brytanii!

  Naukowcy z Birmingham odnaleźli jeden z najstarszych zachowanych fragmentów Koranu. Rękopis spisany na pergaminowych kartach wczesnoarabskim pismem Hidżazi, został zbadany przy pomocy metody radiowęglowej. Wyniki wykazały, że ma co najmniej 1370 lat! Od ponad wieku, przez nikogo nierozpoznany, znajdował się w uniwersyteckiej bibliotece.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 23 lipiec 2015 | Konrad Bielecki

 14. Wyniki aukcji "English Literture, History, Children's Books & Illustrations"

  Wśród najcenniejszych przedmiotów wystawionych podczas zeszłotygodniowej aukcji znalazł się między innymi jeden z najstarszych egzemplarzy Nowego Testamentu tłumaczenia Williama Tyndale'a z 1536 roku (tzw. Biblia Tyndale'a, sprzedana za 60,000 £) oraz oryginalny rysunek tuszem autorstwa E. H. Sheparda pod tytułem Owl lived at the chestnuts, and old-world residence of great charm, przygotowany do serii książek o Kubusiu Puchatku (ilustracja nie weszła do żadnego wydania; osiągnęła cenę 35,000 £).

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 20 lipiec 2015 | Konrad Bielecki

 15. Juna: jedyna narzeczona Brunona Schulza

  Postać Józefiny Szelińskiej nazywanej Juną - jedynej kobiety, którą chciał poślubić autor "Sklepów cynamonowych" — przypomina Agata Tuszyńska w nowej książce "Narzeczona Schulza", która pod koniec sierpnia trafi do księgarń.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 20 lipiec 2015 | Maciej Ciaś

 16. Wyniki aukcji "Prints and Multiples"

  Najwyższą cenę zapłacono za pejzaż Trzy drzewa Rembrandta van Rijna. Druk autorstwa niderlandzkiego mistrza kosztował szczęśliwego nabywcę niespełna pół miliona złotych (80,500 £). Wysokie sumy osiągały także inne dzieła autorstwa Rembrandta, w tym autoportret malarza datowany na 1639 rok (32,500 £), portret kupca Cornelisa Claesza Ansla z 1641 roku (28,750 £), czy powstał ok. 1648 roku akwaforta Chrystus uzdrawiający chorych (22,500 £).

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 18 lipiec 2015 | Konrad Bielecki

 17. Bonhams i Sotheby's organizują dwie interesujące aukcje tego samego dnia

  Jutrzejszy dzień może być bardzo intensywny dla kolekcjonerów sztuki oraz bibliofilów. Najpierw o godzinie 10:30 Sotheby's otworzy aukcję English Literature, History, Children's Books & Illustrations. Wydarzenie będzie miało miejsce w słynnej siedzibie tego najstarszego londyńskiego przedsiębiorstwa przy New Bond Street 34-35. O 14 z kolei, w jednym z najbardziej prestiżowych sellroomów należących do Bonhams, oddalonym od siedziby Sotheby's o niespełna 5 minut piechotą (New Bond Street 101), rozpocznie się sprzedaż w ramach aukcji Prints and Multiples.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 13 lipiec 2015 | Konrad Bielecki

 18. Znalazł pierścień z XV w. wart ponad 200 tys. zł

  Pewien angielski łowca skarbów zarobił właśnie kilkanaście tysięcy funtów. Okazało się bowiem, że pierścień, który znalazł podczas spaceru, to wyjątkowy skarb. Klejnot pochodzi z XV wieku.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 13 lipiec 2015 | Maciej Ciaś

 19. Naukowcy z Yale University coraz bliżej pełnego odczytania słynnej mapy Henricusa Martellusa

  Dzieło niemieckiego kartografa to jeden z największych zabytków kartografii europejskiej końca XV wieku. Z mapy korzystał Martin Behaim tworząc w 1492 roku swój globus (tzw. „Erdapfel”), studiował ją także Krzysztof Kolumb. Wraz z obliczeniami Paolo Toscanellego stała się główną inspiracją wypraw wielkiego odkrywcy.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 12 lipiec 2015 | Konrad Bielecki

 20. Najstarsza znana wersja traktatu Galena w komplecie!

  Najstarsza znana wersja traktatu Galena w komplecie! Po dwóch latach poszukiwań odnaleziono zaginione karty

  W 2013 roku lingwista dr Grigory Kessel z Uniwersytetu Philipsa w Marburgu, prowadził badania nad prywatną kolekcją manuskryptów w amerykańskim Baltimore.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 01 lipiec 2015 | Konrad Bielecki

 21. Aukcja „Fine Books and Manuscripts”

  Zorganizowana przez Dom Aukcyjny Bonhams aukcja przyniosła dochód wynoszący 2,015,576 funtów. Najwyżej zlicytowanym przedmiotem okazała się korespondencja Friedricha Engelsa z lat 1871-73. Zawrotną cenę osiągnęło także pierwsze wydanie najsłynniejszego dzieła Isaacka Newtona oraz prywatny egzemplarz powieści George’a Orwella.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 29 czerwiec 2015 | Konrad Bielecki