[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na V Festiwal Komiksów Historycznych

12 czerwiec 2015 | Konrad Bielecki

Historia opowiedziana obrazkami? Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na V Festiwal Komiksów Historycznych

Czy za pomocą komiksu można poruszyć ważne tematy historyczne? Takie przekonanie powoli przebija się do świadomości polskiego czytelnikaPowieści graficzne jeszcze do niedawna stanowiły margines wydawniczy w Polsce, obecnie cieszą się rosnącą popularnością. Niespełna miesiąc temu odbyły się 6. Targi Książki na Stadionie Narodowym, którym towarzyszył Festiwal Komiksowa Warszawa. Z kolei w najbliższą sobotę, 13 czerwca, fanów powieści graficznych zaprasza Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki. O godzinie 11:00 rozpocznie się V. Festiwal Komiksów Historycznych.

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć najciekawsze wydawnictwa z zeszłego roku. Wśród nich na pewno należy zwrócić uwagę na album Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holocaust(http://www.wydawnictwoalter.pl/jan-karski/), autorstwa Marca Rizzo i Leila Bonaccorsa. Album ten został pierwszy raz zaprezentowany w Instytucie Polskim w Rzymie, w styczniu zeszłego roku. Interesująco zapowiada się także wydany nakładem Ossolineum Kurier z Warszawy (http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/kurier-z-warszawy/1). Mateusz Palka i Mariusz Urbanek wprowadzają nas w historię Zdzisława Jeziorańskiego ps. Jan Nowak, emisariusza polskiego państwa podziemnego.

Prezentacji komiksów towarzyszyć będą spotkania z autorami. Wśród gości znajdą się tacy twórcy jak Sławomir Zajączkowski i Krzysztof Wyrzykowski, którzy są odpowiedzialni za komiksy historyczne publikowane na łamach miesięcznika „Historia do rzeczy”. Wspólnie wydali także albumy Korfanty (wyd. Ars Cameralis Silesiae Superioris 2010) czy Łupaszka 1939 (wyd. IPN 2009). Całość festiwalu już tradycyjnie otworzy Henryk Chmielewski, czyli słynny Papcio Chmiel, twórca serii komiksów opowiadających przygody Tytusa, Romka i A’tomka.

W trakcie części oficjalnej festiwalu zostaną rozdane nagrody dla laureatów III edycji konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”. Prace nagrodzonych zostaną wystawione w centrum edukacyjnym i będzie można je oglądać do końca czerwca. Później na uczestników będzie czekać szereg warsztatów, wystaw i innych atrakcji. Tomasz Mering spróbuje odkryć przed młodzieżą tajniki pracy grafika. Z kolei Nikodem Cabała i Luca Montagliani pomogą początkującym twórcom lub tym, którzy dopiero marzą o stworzeniu własnej powieści graficznej, przełożyć swej pomysły na język komiksu. Na tych znużonych warsztatami czekać będzie wystawa prac Daniela Brauma, autora albumu „Stąd do wolności”. Komiks ten napisany jest alfabetem Braille’a, a jego twórca wraz z Pauliną Królikowską (tłumaczką i scenarzystką komiksową) są pomysłodawcami projektu „Komiks Braillem”, mającego na celu przystosowanie albumów na potrzeby osób niewidomych i niedowidzących. Przed wejściem do centrum edukacyjnego rozstawione zostaną także plansze wystawy Honwedzi i husarzy na polskiej ziemi. Polowe i inne historie 1914–1915, powstałe z inicjatywy Węgierskiego Instytutu Kultury.

Festiwal rozpocznie się w sobotę 13 czerwca w siedzibie Przystanku Historii Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowska 21/25.

Więcej na temat festiwalu: 

http://przystanekhistoria.ipn.gov.pl/ph/aktualnosci/5261,V-Festiwal-Komiksow-Historycznych-13-czerwca.html