0. Wyspiański Stanisław. Wesele. Dramat w 3 aktach. Kraków 1901.
Wyspiański Stanisław. Wesele. Dramat w 3 aktach. Kraków 1901. Odbito w Drukarni Uniw[ersytetu] Jag[iellońskiego]. Nakładem Autora, s. 229, 20,5 cm, opr. B. W. Linkego, płótno barwione z reliefowym tłocz., z ekslibrisem własnym malowanym przez Linkego.
Egzemplarz Bronisława Wojciecha Linkego. Z ekslibrisem własnym malowanym w 1956 r. przez Linkego: bijące serce zamknięte w przyłbicy. Dedykacja żony malarza, Anny Linke z 1978 r. Wydanie drugie opublikowane kilka miesięcy po pierwodruku. Najważniejsze dzieło w twórczości literackiej Stanisława Wyspiańskiego. Pomysł na napisanie dramatu autor zaczerpnął z wesela swojego przyjaciela Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, pochodzącą z podkrakowskich Bronowic. „Wesele” uznawane jest za jedno z najwybitniejszych dzieł literackich. Oprawa zaprojektowana i wykonana przez Bronisława Wojciecha Linkego (adnotacja Anny Linke na tylnej wyklejce): płótno lniane barwione, na licu reliefowo wykonana sukmana wisząca na wieszaku. B. W. Linke (1906-1962) – malarz, rysownik i grafik, przyjaciel Witkacego, autor słynnego obrazu „Autobus” nawiązującego do „Wesela” Wyspiańskiego, przedstawiającego postaci tkwiące, podobnie jak bohaterowie dramatu, w bezruchu i marazmie niczym bezwolne marionetki. Anna Maria Linke z domu Zajdenmann (1916-1989) – tłumaczka, krytyk sztuki, żona B. W. Linkego. Książka była eksponowana na wystawie prac artysty w Muzeum Narodowym w 1963 r. Odcięty dolny fragment karty przedtytułowej, poza tym stan bardzo dobry. Unikatowy egzemplarz.
Ilośc odsłon: 875