0. Dziesięciolecie Polski Odrodzonej. Księga pamiątkowa 1918-1928. Wydawca i redaktor naczelny Marian Dąbrowski. Kraków-Warszawa 1928
Dziesięciolecie Polski Odrodzonej. Księga pamiątkowa 1918-1928. Wydawca i redaktor naczelny Marian Dąbrowski. Kraków-Warszawa 1928. Wydawnictwo i Nakład „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”, „Światowida”, i „Na Szerokim Świecie”, s. 1207, [3], liczne ilustr. w tekście, 39,5 cm, opr. luksusowa Roberta Jahody, płsk z bogatymi złoc. i tłocz., brzegi kart złoc.
Monumentalna, bogato ilustrowana księga wydana w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, prezentująca całościowy dorobek odrodzonej Polski. Artykuły do pracy napisali najwybitniejsi naukowcy, pisarze, publicyści, artyści. Obejmują one zagadnienia z zakresu: geografii, historii, ustroju, polityki wewnętrznej i zagranicznej, ustawodawstwa, sądownictwa, obrony i bezpieczeństwa kraju, komunikacji, turystyki, oświaty, nauki, szkolnictwa, literatury, piśmiennictwa, sztuki, muzyki, teatru, ustroju społecznego, spółdzielczości, gospodarki, rolnictwa, przemysłu, handlu, finansów. Księga ozdobiona licznymi ilustracjami, fotografiami, portretami, faksymiliami dokumentów, mapami i planami. Oprawa luksusowa wykonana w krakowskim zakładzie introligatorskim Roberta Jahody (sygnowana złotym tłokiem na tylnej okładce): szeroki półskórek, grzbiet czerwony, sześciopolowy, w dwóch polach złocona tytulatura i jubileuszowe daty, w pozostałych polach wiązany monogram RP w wieńcu laurowym. Czerwona skóra grzbietu przechodzi na lico i okładzinę tylną. Na licu złocona tytulatura. Przetarcia i przybrudzenia oprawy, niewielkie zaplamienia przedniej wyklejki i kilku pierwszych kart, przybrudzenia brzegów kart, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 878