0. Przewodnik Bibljograficzny. Trzynasty numer Przewodnika Bibljograficznego przełamany z polecenia Naczelnego Redaktora Szymona Starowolskiego. Niebylec. Polski Instytut Bibljograficzny. MCMXXVI
Przewodnik Bibljograficzny. Trzynasty numer Przewodnika Bibljograficznego przełamany z polecenia Naczelnego Redaktora Szymona Starowolskiego. Niebylec. Polski Instytut Bibljograficzny. MCMXXVI, s. 77, 15,5 cm, opr. R. Jahody, skóra.
Nakład 35 egzemplarzy. Egzemplarz Juliana Tuwima (wpis własnościowy), Kazimierza Piekarskiego i Franciszka Moskwy. Na pierwszej karcie po karcie tyt. wydrukowano: „Przełamany trzynasty numer przewodnika bibliofilskiego przeznaczono dla jego współpracowników i wytłoczono w drukarni Wł. Anczyca i Ski w trzydziestu pięciu egzemplarzach, z których niniejszy należał do Kazimierza Piekarskiego” (nazwisko dopisane ręcznie). Kazimierz Piekarski (1893-1944) – bibliotekarz, bibliofil, historyk książki. Kolejnymi właścicielami tego egzemplarza byli: Julian Tuwim oraz Franciszek Moskwa (1901-1981), wybitny rzeszowski bibliofil (wpis własnościowy). Pomysł wydania sławnego trzynastego numeru „Przewodnika” powstał w trakcie sylwestrowej nocy 1925 r. na przyjęciu u Kazimierza Piekarskiego. Druczek pod względem graficznym przypominał wydawany przez Ossolineum periodyk o tym samym tytule, był jednak znakomitą mistyfikacją. Piekarski wraz z Janem St. Bystroniem i Franciszkiem Bielakiem dopisali do nazwisk słynnych autorów tytuły ich rzekomych dzieł, które w humorystyczny (często złośliwy) sposób charakteryzowały ich twórczość i charakter. Tuwimowi np. przypisano autorstwo utworów pt. „ A to miała już Pani w ręku? Wybór poezyj własnych”, M. Kukielowi „Studia taktyczne tom X. Zdobycie Sulejówka”, a F. Koperze „Dzieje pędzlowania w Polsce”. Ową sławną broszurę wydano w nakładzie 2000 egzemplarzy. Później na pamiątkę tego udanego żartu bibliofilskiego wydano ponownie przewodnik przeznaczony dla „współpracowników”, w zmniejszonym formacie, w nakładzie 35 egzemplarzy oprawionych przez Roberta Jahodę (oprawa sygnowana nalepką). Złoc. ozdobnik na licu oprawy. Na ostatniej k. wpisy odręczne: „Ad. Krzyżanowski, K. Piekarski, Urbańczyk Adam”. Dołączono list Fr. Moskwy do nieznanego adresata, pisany w Poznaniu w 1965 r. Uszkodzenia wyklejek, poza tym stan dobry. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 937