0. [Lewicki Jan Nepomucen]. Zienkowicz Leon. Les costumes du peuple polonais. Paris-Strasbourg-Leipzig (Paryż-Strasburg-Lipsk) 1841
[Lewicki Jan Nepomucen]. Zienkowicz Leon. Les costumes du peuple polonais. Paris-Strasbourg-Leipzig (Paryż-Strasburg-Lipsk) 1841. A La Librairie Polonaise. Imprimerie de G. Silbermann, s. [8], 125, [3], tabl. ilustr. 39 (litografie ręcznie kolor.), tabl. nut 2 (litografie), 30 cm, opr. z epoki skóra ze złoc.
Egzemplarz kompletny. Jedno z największych osiągnięć edytorskich Wielkiej Emigracji, zarazem jedna z najpiękniejszych ilustrowanych książek polskich XIX wieku. Autorem tekstu, opisującego stroje i obyczaje mieszkańców poszczególnych rejonów Polski, był Leon Zienkowicz (1808-1870) – działacz demokratyczny, uczestnik powstania listopadowego, współtwórca Stowarzyszenia Ludu Polskiego. Dzieło ilustruje 39 pięknie kolorowanych litografii Jana Nepomucena Lewickiego (1795-1871) – wybitnego rytownika, litografa, rysownika i malarza, czołowego polskiego twórcy działającego na emigracji. Każda litografia stanowi swoistą scenkę rodzajową, ukazuje postacie ludu polskiego w charakterystycznych dla danego regionu strojach na tle pejzażu, m.in.: Krakowiacy, Górale Tatrzańscy, Górale Karpaccy, Mazury; Wielkopolanie, Lublinianie Podlasianie, Pińczuki, Mieszkańcy Puszczy Białowieskiej, Litwini, Wieśniacy z okolic Grodna, Żmudzini, Wołynianki, Podolanie, Ukraińcy, Mieszczanie ode Lwowa, Bojki, Hucuły, Szlachta polska w dawnych ubiorach. W części końcowej sześć litografii przedstawiających umundurowanie poszczególnych formacji Wojska Polskiego z czasów powstania listopadowego. Oprawa z epoki: pełna skóra, na licu, w złoconej ramce, tytuł oraz monogram: „A.B.”; grzbiet pięciopolowy, ze złoconymi ozdobnikami. Nieliczne rdzawe plamki na marginesach, litografie w bardzo dobrym stanie zachowania, z mocnym, dekoracyjnym kolorowaniem. Efektowny, kompletny egzemplarz w oprawie z epoki.
Ilośc odsłon: 855