0. Gdańsk, Sopot i okolice] – Teka 12 litografii. C. G. Ludwig. 1830 r.
Gdańsk, Sopot i okolice] – Teka 12 litografii. C. G. Ludwig. 1830 r.
Litografie; śr. o wym. 36,0 x 48,5 (pl. ok. 44,0 x 56,0)
Komplet rycin. Litografie z widokami okolic Gdańska (m.in. Oliwa, Sopot, Jaśkowa Dolina), sygnowanych poniżej kompozycji. Rysował z natury niemiecki artysta Christian Gottlieb Ludwig (1803-1877). W latach 1824-1827 pracował w Gdańsku jako nauczyciel rysunków, tworząc także rysunki z widokami miasta i okolic. W sierpniu 1830 r. gdańskie wydawnictwo Gerhard’s Buchhandlung wydało dwie serie litografii z jego rysunkami z lat 1825–1826: zestaw I (wydanie prof. Lütke z Berlina) oraz zestaw II (z litografiami Carla Augusta Helmsauera z Monachium). W skład oferowanego zespołu wchodzą: 1. „Hoch-Wasser” (Sopot Stawowie); 2. „Kloster Oliva gesehen aus der Einsiedeley vom Karlsberge” (klasztor w Oliwie); 3. „Der Weg nach Jeschkensthal”; 4. „Ober-Kahlbude” (Kolbudy); 5. „Ottomin” (Otomin); 6. „Königsthal und Heiligenbrunn” (Gdańsk Wrzeszcz – Królewska Góra i Święta Studzienka); 7. „Neufahrwasser gesehen aus dem Dorfe Münde” (Nowy Port widziany z Wisłoujścia); 8. „Zoppot mit der Danziger Rhede” (Sopot); 9. „Der Johannisberg” (platforma widokowa na Górze Jana, park Jaśkowa Dolina); 10. „Festung Weichselmünde mit dem Ausfluss der Weichsel” (twierdza Wisłoujście); 11. „Oliva” (Oliwa); 12. „Schwabenthal bei Oliva gesehen vom Karlsberge” (Dolina Szwabska). Drobne zabrudzenia (mocniejsze kilku plansz), widok twierdzy Wisłoujście i Nowego Portu po konserwacji, ślady składania. Niespotykany na rynku komplet!
Ilośc odsłon: 875