W kolejce
588. Kurowski Jan Nepomucen. O potrzebie i możności zaprowadzenia w naszym kraju jedwabnictwa oraz krótka nauka hodowania jedwabnic i drzewa morwowego. Warszawa 1836.
Kurowski Jan Nepomucen. O potrzebie i możności zaprowadzenia w naszym kraju jedwabnictwa oraz krótka nauka hodowania jedwabnic i drzewa morwowego. Warszawa 1836. Nakładem autora, s. [12], XXVIII, [6], 223, [16 – spis prenumeratorów], tabl. ryc. 3 (litografie, w tym jedna kolorowana ręcznie), tabl. rozkł. 1, 18 cm, opr. z epoki, płsk z tłocz. i złoc., brzegi kart barwione. 700,-
Jedna z wielu inicjatyw publicystycznych J. N. Kurowskiego (1783-1866), pisarza i publicysty rolniczego, który odegrał ważną rolę przy tworzeniu podstaw nowoczesnego czasopiśmiennictwa rolniczego w Polsce. Był redaktorem m.in. „Tygodnika Rolniczo-Technologicznego” (1835-1840) i „Ziemianina” (1841-1850), swoją działalnością wywarł wielki wpływ na stan rolnictwa polskiego w XIX wieku. Praca dotyczy hodowli drzew morwy i jedwabników oraz perspektyw założenia przemysłu jedwabniczego. Jedna z rycin (kolorowa) ukazuje bieg życia jedwabnic w cyklu rozwojowym. Na tabl. rozkł. dziennik karmienia jedwabnic z jednego łuta jaj od urodzenia do oprzędzenia się. Elegancka oprawa z epoki: płsk z tyt. oraz delikatnymi złoc. zdobieniami. Na grzbiecie superekslibris literowy: „E.S.”. Nieaktualne pieczątki własnościowe. Niewielkie przetarcia oprawy, minimalne przebarwienia papieru. Stan dobry. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 12