W kolejce
467. Mickiewicz Adam. Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie. Historya szlachecka z 1811 i 1812 r. w dwunastu księgach wierszem. Z portretem poety i 24 illustracyami rysunku E. M. Andriollego. Lwów 1889.
Mickiewicz Adam. Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie. Historya szlachecka z 1811 i 1812 r. w dwunastu księgach wierszem. Z portretem poety i 24 illustracyami rysunku E. M. Andriollego. Lwów 1889. Nakład i własność H. Altenberga, s. [4], 320, [4], portret 1, tabl. ilustr. 24 (drzeworyty), 23,5 cm, opr. wyd., pł. z bogatymi tłocz. i złoc., brzegi kart złocone. 1600,-
Z odręczną dedykacją Kazimierza Przerwy-Tetmajera (1865-1940), wybitnego przedstawiciela Młodej Polski. Na k. przedtyt.: „Panu doktorowi Henrykowi Sokołowskiemu wdzięczny pacjent Kaz. Tetmajer. Kraków 13/VII 95”. Jedno z najpiękniejszych wydań arcydzieła poezji polskiej. Wytworna edycja przygotowana przez lwowskiego wydawcę, a zarazem wielbiciela Mickiewicza, Hermana Altenberga. Planując luksusowe wydanie Altenberg zaprosił do współpracy jednego z najwybitniejszych ówczesnych ilustratorów – Michała Elwiro Andriollego. Artysta przyjął zaproszenie i od końca 1879 r. wykonywał rysunki. „Pan Tadeusz” ukazywał się w formie zeszytów wydawanych co miesiąc. Edycję książkową w okazałej oprawie wydawniczej zaczęto rozprowadzać w 1882 r. Oferowane wydanie z 1889 r. zawiera, tak jak wydanie pierwsze, 24 wyjątkowej klasy drzeworyty wykonane na podstawie przygotowanych przez Andriollego mistrzowskich rysunków, ale zostało w stosunku do wydania pierwszego wzbogacone o portret Wieszcza, także wg rysunku Andriollego. Efektowna oprawa wydawnicza Marcelego Żenczykowskiego (1849-1921), wybitnego krakowskiego introligatora, który pod koniec życia założył filię we Lwowie. Oprawa sygnowana: „M. Żenczykowski. Lwów”: płótno niebieskie, tłoczone i złocone na licu i grzbiecie, z centralnie umieszczonym tytułem dzieła, otoczonym bogatymi zdobieniami, wyklejki ozdobne. Na przedniej wyklejce nalepka: „Księgarnia Spółki Wydawniczej Polskiej w Krakowie”. Nieaktualny ekslibris. Przetarcia tytułu i złoceń na grzbiecie, poza tym stan dobry. Wyjątkowo piękne dzieło.
Ilośc odsłon: 17