W kolejce
291. [Osobista pieczęć Sybilli Wirtemberskiej, księżnej oleśnickiej] – Tłok pieczętny do laku, małżeński, z dwoma herbami, Sybilli ks. Wirtemberskiej – Oleśnickiej (1690-1735)
[Osobista pieczęć Sybilli Wirtemberskiej, księżnej oleśnickiej] – Tłok pieczętny do laku, małżeński, z dwoma herbami, Sybilli ks. Wirtemberskiej – Oleśnickiej (1690-1735), żony panującego księcia na Oleśnicy Karola Fryderyka II (1690-1761). Wrocław (?), po 1709, a przed 1735 r. 28 000,-
Srebro; wym. medalionu 3 x 2,6 cm, wym. tłoka 2,2 x 2 cm
Ukryta w jubilersko wykonanym, barokowym medalionie, osobista pieczęć panującej władczyni księstwa oleśnickiego na Śląsku – Julianny Sybilli Charlotty (zwanej Sybillą), urodzonej księżniczki Wirtemberskiej, której rodzice brali ślub na zamku w Oleśnicy. W 1709 r. Sybilla poślubiła Karola Fryderyka II, spokrewnionego z Piastami śląskimi władcę księstwa oleśnickiego, syna panującego ks. Krystiana. Oprócz Piastów Karol Fryderyk był potomkiem Jagiellonów przez Kazimierza Jagiellończyka. Władca był stronnikiem Rzeczypospolitej, w 1740 r. otrzymał Order Orła Białego. Swoje książki ozdabiał ekslibrisem zwieńczonym tym polskim orderem. Książę wraz z małżonką byli donatorami Uniwersytetu Wrocławskiego, rezydowali na zamku w Oleśnicy i Międzyborzu. Pieczęć ma niezwykle precyzyjnie wyryte dwa herby – męża i żony. Ponieważ oboje byli z tej samej rodziny, herby są takie same, tylko jeden z nich w tarczy sercowej ma pół śląskiego Orła. Prawdopodobnie wykonano dla pary małżeńskiej dwie takie same pieczęcie z ich herbami, ale ta ma kilkanaście liter odnoszących się do imion i tytułów księżnej. Dynastia Wirtemberska miała koligacje z Piastami już w średniowieczu, bo Ulryk Wirtemberski (zm.1265) zaślubił Agnieszkę Piastównę. Z nowszych koligacji można wymienić ślub w Puławach w 1784 r. ks. Marii Czartoryskiej z Fryderykiem Ludwikiem Wirtemberskim. Oferowana pieczęć była przez trzy wieki (aż do 2024 r.) przechowywana w skarbcu książęcej rodziny, stąd jej stan zachowania jest niemal idealny.
Ilośc odsłon: 11