779. [Zebra] – „Zeckora. Cebra.”. Ryt. J. E. Ridinger. Ok. 1768 r.
[Zebra] – „Zeckora. Cebra.”. Ryt. J. E. Ridinger. Ok. 1768 r. 600,-
Akwaforta kolorowana ręcznie; 39 x 26,5 (pl.)
Dekoracyjne przedstawienie zebry (w języku francuskim zwierzę opisane jako osioł etiopski). Sygnowane na płycie: „I. El. Ridinger sc. et exc. A. V.”. Autorem pracy jest Johann Elias Ridinger (1698-1767), popularny w XVIII w. rytownik, rysownik, malarz i wydawca, działający w głównym niemieckim ośrodku wydawniczym – Augsburgu. Artysta sam przygotowywał i wydawał swoje prace, głównie przedstawiające zwierzęta, konie oraz sceny myśliwskie. Oferowana rycina pochodzi ze zbioru wydanego już po śmierci artysty, w 1768 r., obejmującego wizerunki zwierząt, ukazane możliwie jak najwierniej (Ridinger zbierał rysunki sporządzane przez innych artystów, jego przyjaciół, wykonywane z natury) pt. „Das in seiner grossen Mannigfaltigkeit und in seinen schönen Farben nach Original-Zeichnungen geschilderte Thier-Reich”. W swojej pracy opierał się na systematyce opracowanej przez wybitnego gdańskiego uczonego, Jakuba Teodora Kleina (1685-1759), sekretarza m. Gdańska, sekretarza nadwornego Augusta II, członka Cesarskiej Akademii Nauk w Petersburgu, Londyńskiego Królewskiego Towarzystwa Naukowego oraz Akademii Bolońskiej. Ubytek pap. lewego dolnego narożnika uzupełniony, drobne przedarcia podklejone, drobne zagniecenia i zabrudzenia, poza tym stan dobry.
Patrz poz. następne.
Lit.: C. Nissen, Die Zoologische Buchillustration, poz. 3408
Ilośc odsłon: 1032