923. Mączyński Józef. Pamiątka z Krakowa. Opis tego miasta i jego okolic. Z rycinami i planami. T. 3 (z 3). Kraków 1845.
Mączyński Józef. Pamiątka z Krakowa. Opis tego miasta i jego okolic. Z rycinami i planami. T. 3 (z 3). Kraków 1845. Nakładem i drukiem Józefa Czecha, s. [4], 313, [3], tabl. ryc. 5 (w miejsce 6, litografie), 15,5 cm, opr. ppł. 300,-
Egzemplarz z wpisem Bernarda Alojzego Łubieńskiego (1846-1933), zakonnika, misjonarza, pisarza. Trzeci tom przewodnika po Krakowie i okolicy opracowany przez Józefa Mączyńskiego (1807-1862). Zawiera m.in.: dzieje Krakowa, opis kościołów, najważniejszych zabytków (Zamku Królewskiego, Sukiennic, zbrojowni, Akademii Krakowskiej, zakładów dobroczynnych) oraz okolic miasta i ich atrakcji (Łobzów, Wola Justowska, Bielany, Balice, Alwernia, zamek lipowiecki, zamek tęczyński, Krzeszowice, żupy solne w Wieliczce). Tom ozdobiony 5 litografiami wykonanymi wg rysunków Głowackiego, Płonczyńskiego i Waltera w paryskim zakładzie litograficznym Lemerciera (Widok z zamku na Górę św. Bronisławy, Sukiennice i Kościół Panny Maryi, Kolegium Jagiellońskie, Obserwatorium i Ogród Botaniczny, Teatr w Krakowie). Brak ryciny z widokiem Żup Wielickich. Przetarcia i podniszczenia oprawy, zażółcenia papieru, poza tym stan dobry.
Lit.: A. Banach, Polska książka ilustrowana, poz. 365.
Ilośc odsłon: 571