0. Kraszewski Józef Ignacy. Chata za wsią. Powieść. T. 1-3. Petersburg i Mohylew 1854-1855.
Kraszewski Józef Ignacy. Chata za wsią. Powieść. T. 1-3. Petersburg i Mohylew 1854-1855. Nakładem B.M. Wolffa, s. [2], 138; [2], 198; [4], 254, 18 cm, opr. jednolita z epoki w 2 wol., płsk ze złoc., w tomach 1 i 3 zach. oryg. okł. brosz. 240,-
Wydanie 1. Powieść ludowa Józefa Ignacego Kraszewskiego powstała w 1842 r., w latach 1853-1854 ukazywała się w odcinkach na łamach „Biblioteki Warszawskiej”. Powieść, zaliczana do najpoczytniejszych w dorobku Kraszewskiego, porusza temat dyskryminacji społeczności cygańskiej. Utwór został przetłumaczony na kilka języków i kilkakrotnie adoptowany na potrzeby teatru, opery i filmu. Oprawa tomu 3 po konserwacji, papier wyklejek nowy, w tomie 1 brak karty tytułowej, w tomie 2 brak karty przedtytułowej, nieaktualne zapiski własnościowe, na kartach charakterystyczne zażółcenia, w tomie 3 intensywniejsze, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 531