0. Marks Karol. Kapitał. Krytyka ekonomii politycznej. Tom pierwszy. Księga I. Wytwarzanie kapitału. Lipsk 1884.
Marks Karol. Kapitał. Krytyka ekonomii politycznej. Tom pierwszy. Księga I. Wytwarzanie kapitału. Lipsk 1884. E.Ł. Kasprowicz. Drukiem G. Uszmana w Weimarze, s. VII, [1], 325, [1], 27,5 cm, opr. z epoki płsk ze złoc. i tłocz. napisami, brzegi kart barwione. 800,-
Wydanie 1 w języku polskim (więcej nie wyszło). Główne dzieło Karola Marksa (1818-1883), niemieckiego filozofa, socjologa, działacza rewolucyjnego, twórcy socjalizmu naukowego, współzałożyciela I Międzynarodówki. W „Kapitale” Marks przedstawił swoje poglądy ekonomiczne, a także zaznaczył główne rysy krytyki współczesnego mu społeczeństwa oraz kapitalistycznego sposobu produkcji i jego następstw. Praca podzielona została na cztery tomy. Pierwszy tom ukazał się w Hamburgu w 1867 r., tomy drugi i trzeci ukazały się pośmiertnie w 1885 i 1895 r., w opracowaniu Fryderyka Engelsa. Tom pierwszy opisuje proces wytwarzania kapitału. Autorami polskiego przekładu byli: L. Krzywicki, M. Brzeziński, S. Krusiński, K. Pławiński i J. Siemaszko. Niewielkie otarcia skóry oprawy, kilka kart z naddarciami, w tekście liczne podkreślenia i marginalia, nieaktualna pieczątka własnościowa, poza tym stan dobry. Jedna z najważniejszych publikacji XIX w. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 528