0. Mączyński Józef. Pamiątka z Krakowa. Opis tego miasta i jego okolic. Z rysunkami i planami. T. 1-3. Kraków 1845.
Mączyński Józef. Pamiątka z Krakowa. Opis tego miasta i jego okolic. Z rysunkami i planami. T. 1-3. Kraków 1845. Nakład i druk J. Czecha, s. [4], 227, [2], tabl. ryc. 1 (litografia z tintą), mapa 1 (litografia); [4], 402, [2], tabl. ryc. 4 (winno być 5, litografie z tintą);[4], 313, [3], tabl. ryc. 6 (litografie z tintą 5; miedzioryt rozkł., sygn. Stachowicz, Langer), drzeworyty w tekście, 14,5 cm, opr. współcz., skóra, bogato zdobiona, brzegi k. barw.
Biedermaierowski przewodnik po Krakowie i okolicy, ilustrowany litografiami wykonanymi wg rysunków Głowackiego, Płonczyńskiego i Waltera w znanym paryskim zakładzie litograficznym Lemerciera. M.in. widok ogólny Zamku Królewskiego, wnętrze Kaplicy Zygmuntowskiej, wnętrze kaplicy Potockich, kościół św. Katarzyny, widok z zamku na górę S. Bronisławy, Sukiennice, Kolegium Jagiellońskie, Obserwatorium i Ogród Botaniczny, Teatr oraz rozkładany miedzioryt z widokiem Żup Wielickich. Liczne błędy w paginacji. Nieaktualne pieczątki własnościowe. W t. 1 brak planu, w t. 2 brak 1 ryc., 4 s. (103-106) starannie uzupełnione ręcznie w XIX w. Liczne brązowe plamki, przebarwienia i zabrudzenia, miejscami wzmocnienia kart.
Ilośc odsłon: 1163