Jan III Sobieski (1629-1696), król Polski. Ryt. J. Hainzelman. 1684 r.
Miedzioryt; 30,0 x 21,2 (przycięty wokół odcisku płyty)
Popiersie króla w ozdobnej zbroi i delii, ze wstęgą orderową. Portret ujęty w profilowaną ramę z napisem: „Johannes III D. G. Rex Poloniae, Magnus Dux Lith. Russ. Pruss...”, przedzielonym tarczą herbową z Orłem i Pogonią. Poniżej na cokole napis w 8 wierszach w języku francuskim, gloryfikujący władcę jako obrońcę chrześcijaństwa. Sygnowany na płycie – rysował, rytował i wydał Johann Heinzelman (1641-1693), artysta niemiecki, pracujący w Paryżu na dworze królewskim (wersja z adresem wydawniczym: „à Paris chez le d’Hain. Sur le petit pont à Lescharpe blanche”). Po konserwacji, naklejony na karton. Stan bardzo dobry.
Lit.: H. Widacka, Jan III Sobieski w grafice XVII i XVIII wieku, Warszawa 1987, s. 90, poz. 71, il. 58
Ilośc odsłon: 1175