Rekordowa aukcja w Christie's! Dochód wyniósł prawie 6 mln funtów

24 lipiec 2015 | Konrad Bielecki

Lipiec jest w Londynie gorącym miesiącem, nie tylko pod względem temperatury. Także na rynku aukcji książkowych wiele się dzieje: we wszystkich największych londyńskich domach aukcyjnych odbyły się bardzo ciekawe licytacje. Wszystko zaczęło się we wtorek 14 lipca od aukcji "English Literature, History, Children's Books & Illustrations" zorganizowanej przez Sotheby's. Parę godzin później, jeden z największych lokalnych konkurentów - dom aukcyjny Bonhams - otworzył licytację "Prints and Multiples". Na tym jednak się nie skończyło. Londyński Christie's nie pozostał w tyle, bo ledwie dzień później uruchomił własną sprzedaż. Aukcja "Valuable Books and Manuscripts, Including Cartogrpahy", bo o niej mowa, okazała się rekordowa. Sprzedano przedmioty o łącznej wartości 5,892,000 funtów!

Prawdziwym hitem okazał się pochodzący z IX wieku rękopiśmienny ewangeliarz, należący do królowej Theutbergi (zm. 875) żony Lotara II (zm. 869) króla Lotaryngii w latach 855-869. Od prawie dwudziestu lat nie wiadomo było, gdzie się znajduje, ponieważ dotychczasowy właściciel, który zakupił książkę w 1997 roku, wolał pozostać anonimowy. W maju egzemplarz ponownie pojawił się na rynku, co wywołało żywą reakcję kolekcjonerów i znawców. Artykuł na jego temat opublikowano nawet w brytyjskim "The Thelegraph". Cena wywoławcza tej uznanej za jedną z najwartościowszych książek znajdujących się w prywatnych rękach, została ustalona na niebotyczne 1,5 mln funtów. Ewangeliarz sprzedano nowojorskiemu Metropolitan Museum of Art. Amerykanie zapłacili za niego aż 1,986,500 £! Na cenę wpłynęły nie tylko wiek oraz proweniencja książki, ale także doskonały stan zachowania egzemplarza.

O wiele mniej kosztował medal noblowski Augste'a Beernaerta z 1909 roku. Kwota, za jaką zlicytowano 23 karatową pamiątkę pokojowej nagrody wyniosła "tylko" 422,500 funtów. Beernaert był belgijskim politykiem, a pokojową nagrodę Nobla otrzymał wraz z Paulem Henrim d'Estournelles de Constantem, za działalność w Stałym Trybunale Arbitrażowym i Stowarzyszeniu na rzecz Pojednania Międzynarodowego. Sprzedany przez Christie's medal okazał się prawie dwukrotnie droższy od sprzedanego dzień wcześniej przez Sotheby's medalu należącego do Hansa Krebsa (275,000 £).

Na aukcji nie zabrakło także dzieł naukowych. Już po raz kolejny na przestrzeni ostatnich miesięcy sprzedawano Philosophiae Naturalis Principia Mathematica autorstwa sir Isaaca Newtona. Ponownie pod młotek poszło pierwsze wydanie słynnego traktatu z 1687 roku. Dzieło sprzedano anonimowemu kupcowi z USA za 278,500 funtów, czyli ponad trzykrotnie więcej niż na aukcji Bonhams, o której pisaliśmy przed miesiącem. Zlicytowany przez Christie's egzemplarz był bardziej unikalną wersją pierwszego wydania. Licytowano także dzieło Karola Darwina, On the Origin of Species by Means of Natural Selection z 1859 roku, które kosztowało szczęśliwego nabywcę 92,500 funtów.

Z kolei rękopiśmienna wersja Wielkiej Karty Swobód (Magna Carta) z ok 1300 roku osiągnęła cenę 170,500 funtów. Traktat spisany jest po łacinie i w anglo-normańskiej odmianie francuskiego. Wystawiony na sprzedaż egzemplarz jest kompletną wersją słynnego dokumentu. Został zakupiony przez prywatnego kolekcjonera.

Zeszłotygodniowe aukcje książkowe przyniosły trzem największym londyńskim domom aukcyjnym łączny dochód prawie 8,500,000 funtów.

Szczegółowe wyniki aukcji można znaleźć pod adresem: http://www.christies.com/Valuable-Books-and-Manuscripts-25195.aspx

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Komentarze

  • Brak komentarzy
Powered by Komento