[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Zaproszenie na 54 Aukcję Książek i Grafiki 22 i 23.05.21

06 maj 2021 | Lamus

Szanowni Państwo,

 Serdecznie zapraszamy na 54 Aukcję Antykwariatów Warszawskich Lamus w dniach 22 i 23 maja 2021 r., która przeprowadzona zostanie na portalu secretera.pl. Katalog w wersji PDF do pobrania pod adresem www.lamus.pl/katalog, wersja ze zdjęciami wszystkich pozycji, oraz możliwością składania zamówień jest dostępna na stronie www.secretera.pl/aukcje-info . Zamówienia można składać w następujący sposób: korespondencyjnie (fax, poczta tradycyjna), mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.) lub poprzez portal secretera.pl

 22.05 (sobota) od godz. 10.00. Pozycje 1-483

23.05 (niedziela) od godz. 10.00. Pozycje 484-810

 Wystawiamy 810 obiektów, w tym starodruki polskie oraz książki z XIX i XX wieku z dziedziny historii, literatury, regionaliów, książki ilustrowane oryginalnymi grafikami oraz książki w oprawach artystycznych. W ofercie ponadto: pamiątki historyczne, rękopisy, dawne mapy Polski i widoki miast, grafika artystyczna oraz fotografie i plakaty. Wśród cennych i rzadkich obiektów aukcyjnych znajdują się m.in.:

 Starodruki:

  • Miechowita. Opisanie Obojga Sarmacji. 1517. Pierwsze na świecie opisanie ziem na wschód od Wisły.
  • J. Herburt. Kronika Polski. 1571.
  • A. Gwagnin. Kronika Polski, Litwy i Rusi. Wydanie 1. w języku polskim. 1611.
  • Dyaryusz Seymu (pod węzłem konfederacji). 1776.
  • F. Siarczyński. Dzień Trzeci Maja Roku 1791.

Rękopisy królewskie:

  • Bona Sforza. Polecenie zapłaty za beczkę wina dla męża, króla Zygmunta Starego. 1548.
  • Jan Kazimierz. Nadanie ziemi za zasługi w wojnach kozackich. 1652.
  • Jan Kazimierz. Nadanie gruntu w Ujazdowie pod Warszawą. 1659.
  • Dokumenty: Jana III Sobieskiego (1686, 1692), Marii Kazimiery (Marysieńki Sobieskiej), Augusta II.

Rękopisy:

  • Iluminowane karty z modlitewników średniowiecznych. XV w.
  • Rękopisy pisarzy, m.in.: M. Konopnickiej, L. Staffa, S. Dygata.
  • Rękopisy: S. Staszica, I. J. Paderewskiego, I. Mościckiego, B. Mussoliniego, królowej Elżbiety II, Jana Pawła II.

Atlasy i mapy:

  • Mapy Polski od XV do XVIII w.
  • J. Janssonius. Monumentalna mapa Ziemi Świętej w czasach biblijnych. 1684.

Widoki miast:

  • Widoki Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia.
  • Zamek na Wawelu. Akwarela. Początek XIX w.

Portrety i sceny historyczne:

  • Sławny Orzeł Tretera z portretami królów Polski. 1614.
  • Portrety królewskie oraz znanych Polaków w litografii L. Horwarta. 1829-1830.
  • Portrety: T. Kościuszki, K. Pułaskiego, księcia Józefa Poniatowskiego, Napoleona.
  • Alegoria I rozbioru Polski (Kołacz królewski). 1773.

Malarstwo, rysunki i akwarele :

  • J. P. Norblin. Sceny rodzajowe (rysunek).
  • M. Oborski. Powstaniec 1863 (rysunek) oraz portret syna artysty (akwarela).
  • Juliusz Kossak. Zgon przyjaciela (rysunek).
  • Jerzy Kossak. Szkicownik. Ok. 1920.
  • Prace polskich ilustratorów: J. Flisak, S. Kobyliński, E. Lipiński, A. Uniechowski, J. Karwowska-Wnuczak.

Grafiki artystyczne :

  • C. Norwid. Zachwycenie i Błogosławiona. 1860.
  • Prace: M. Gutkowskiej-Rychlewskiej, J. Konarskiej, S. Mrożewskiego, J. Stanisławskiego,
  • Ch. Goldberga, H. Matisse’a, A. Warhola, J. Robakowskiego.

Książki ilustrowane i teki graficzne :

  • J. Matejko. Ubiory w Polsce. Egzemplarz S. Kamockiego. 1872.
  • Teki widoków: Lublina (J. K. Gumowski), Lwowa (M. Gutkowska-Rychlewska), Krakowa (I. Pinkas).
  • Monumentalna Złota Biblia Klasyków. 1899.
  • Książki w oprawach: F. J. Radziszewskiego, H. Karpińskiej, S. Pazury (mozaikowe), R. Jahody.

Plakaty:

  • Reklamowe i turystyczne, m.in. wg projektów: T. Gronowskiego, J. Mucharskiego, J. Młodożeńca.
  • Polityczne z czasów I i II wojny światowej, m.in. dotyczące konfliktu o Zaolzie oraz z okresu międzywojennego (100. rocznica powstania listopadowego).

Pamiątki historyczne:

  • Relikwiarz z relikwiami polskich świętych (biskupa Stanisława, Stanisława Kostki, Kazimierza Jagiellończyka). XVIII/XIX w.
  • Medale ku czci: Napoleona, księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki.
  • Stara, złota biżuteria z diamentami, perłami, granatami.
  • Masonika z kolekcji Antoniego Uniechowskiego.

Książki z XIX i XX wieku, m.in.:

  • A. Mickiewicz. Pan Tadeusz. 1834. Wydanie 1. (w oprawie artystycznej)
  • A. Mickiewicz. Dziady. Część III. 1832. Wydanie 1.
  • Z. Krasiński. Pierwsze wydania.
  • Cz. Miłosz. Pierwsze wydania.
  • S. Wyspiański. Pierwsze wydania.
  • Książki z dedykacjami, m.in.: K. I. Gałczyńskiego, J. Iwaszkiewicza, K. Makuszyńskiego, C. Miłosza, K. Wierzyńskiego.

Zapraszamy do udziału w Aukcji!

Hanna i Andrzej Osełko

tel.0228481639    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.