[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Odnaleziono najstarszy rękopis Biblii Króla Jakuba

21 październik 2015 | Konrad Bielecki

Fragment słynnego tłumaczenia został odnaleziony w bibliotece Uniwersytetu Cambridge przez prof. Jeffrey'a Alana Millera z Montclair State University z New Jersey. Siedemdziesięciostronicowy tekst jest jednym z wielu apokryfów umieszczonych w późniejszym wydaniu pomiędzy Starym a Nowym Testamentem. Amerykański badacz jest pewny, że autorem jest jeden z dziesiątków tłumaczy pracujących nad tekstem biblii.

Nad tłumaczeniem pracowało 6 zespołów uczonych - zwanych kompaniami - z Londynu, Oksfordu i Cambridge. Wśród nich nie zabrakło wybitnych jednostek, takich jak Samuel Ward (1572-1643), biskup Middelham, który prawdopodobnie był autorem odnalezionego notatnika, jako członek "drugiej kompanii z Cambridge". Co ciekawe prace nad tłumaczeniem miały przebiegać kolektywnie. Odnaleziony fragment wskazuje, że Ward wyłamał się z tego założenia.

Anglikańska biblia powstała na zlecenie króla Jakuba I (1603-1625). Miała pomóc kościołowi anglikańskiemu w rywalizacji z rozszerzającymi swoje wpływy Purytanami. Pierwsze wydanie powstało w roku 1611 w oficynie wydawniczej Roberta Bakera. Notatnik pochodzi z lat 1604–1608, czyli z okresu pomiędzy zleceniem wykonania tłumaczenia, a wysłaniem wyników prac poszczególnych zespołów do generalnej komisji.

Biblia Króla Jakuba ta miały ogromny wpływ na całą angielską literaturę - korzystali z niej tacy twórcy jak John Milton czy William Wordsworth. Ślady wpływu anglikańskiego tłumaczenia można też znaleźć na przykład w słynnym oratorium "Mesjasz" (HWV 56), skomponowanym przez Georga Friedricha Händela w 1741 roku. Tekst do tego utworu napisał Charles Jennens, w oparciu właśnie o Biblię Jakuba

Szereg badaczy potwierdza już teraz ważkość odkrycia, które jednak czeka na ostateczną weryfikację. Naukowcy są zgodni, że notatnik pozwoli rzucić nowe światło na historię powstania biblii oraz na szczegóły dotyczące prac translatorskich i wydawniczych.

To pierwsze tak znaczące odkrycie dla badań nad angielską literaturą od czasu odkrycia pierwszego wydania dzieł Szekspira

Źródło:
http://www.nytimes.com/2015/10/15/books/earliest-known-draft-of-king-james-bible-is-found-scholar-says.html?_r=0