[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Najstarsza na świecie kolorowa książka drukowana wreszcie otwarta

24 wrzesień 2015 | Konrad Bielecki

Znajdujący się w uniwersyteckiej bibliotece w Cambridge pod sygnaturą FH.910.83-98 chiński starodruk skrywał  dotychczas swoje tajemnice przed czytelnikami. Ze względu na bardzo nietrwałą technikę bindowania (tzw. technika motylkowa), składających się na dzieło zeszytów nie wolno było otwierać. Naukowcy z Cambridge, którzy ukończyli niedawno pracę nad  digitalizacją Shi zhu zhai shu hua pu - czyli Podręcznika kaligrafii i malarstwa – byli prawdopodobnie pierwszymi od wieków ludźmi, którzy zajrzeli do środka.

Charles Aylmer, który zajmuje się w bibliotece zbiorami chińskimi, powiedział CNN, że zawartość przeszła jego najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że biblioteczny egzemplarz pochodzącego z początków XVII wieku dzieła, jest najstarszym na świecie zachowanym kolorowym drukiem. Co więcej jest jedyną kompletną kopią Podręcznika. Dotychczas treść była znana z późniejszej niepełnej edycji. Stan zachowania rycin jest wręcz idealny. Potwierdzają to zdjęcia całości, które można obejrzeć na stronie biblioteki uniwiersytetu w Cambridge.

Na 388 stronach Shi zhu zhai shu hua pu, znajduje się aż 138 kart opatrzonych kolorowymi drzeworytami i rysunkami tuszem. Wykonać je miało ponad 50 artystów. Ilustracje podzielone są na 8 kategorii (każda w dwóch zeszytach). Kolejno są to: ptaki, śliwy (chodzi tu o owoce z rodzaju prunus, a więc poza śliwkami także wiśnie czy brzoskwinie), storczyki, bambusy, owoce, kamienie, rysunki tuszem (wykonane w okrągłych ramkach) oraz zbiór różności. Większość ilustracji opatrzonych jest tekstem, zwykle wierszowanym.

Shi zhu zhai shu hua pu, jest dziełem drukarskim Hu Zhengyan (1584 – 1674), który był wynalazcą ksylografii polichromowanej – metody drukarskiej umożliwiającej tworzenie kolorowych rycin. Ta wyrafinowana technika, zwana także douban, opierała się na używaniu szeregu bloków drukarskich, dzięki którym nakładano kolejne warstwy farby, imitując ostatecznie efekt malowania akwarelą. Każda karta została zadrukowana jednostronnie, złożona w połowie i sklejona z kartą kolejną. Zdigitalizowany egzemplarz opisywany jest jako druga uzupełniona wariacja pierwszego wydania i stanowi jednocześnie najstarszą i jedyną kompletną wersję Shi zhu zhai shu hua pu. Egzemplarz trafił do zbiorów bibliotecznych po śmierci dotychczasowego właściciela George'a Evansa Moule'a (1828 – 1912), który był anglikańskim misjonarzem w Państwie Środka, a od 1880 roku biskupem Chin Środkowych. Przedmiot przekazał bibliotece jego syn, profesor sinologii na uniwersytecie w Cambridge, Arthur Christopher Moule (1873 – 1957).

Źródło: http://edition.cnn.com/2015/09/08/luxury/oldest-multi-color-printed-book/index.html