[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Skorzystajmy z doświadczeń Europy i ocalmy książki. To już ostatnia chwila, aby działać!

11 sierpień 2015 | Maciej Ciaś / Fot. ariadna de raadt/Shutterstock.com

Jeśli nie weźmiemy przykładu z rozwiniętych państw UE np. Niemiec albo Francji i nie wprowadzimy regulacji prawnych na rynku książki w Polsce, to prawdopodobnie już wkrótce dzieła klasyków literatury będzie można kupić tylko u bukinistów lub na Allegro.

W zjednoczonej Europie jesteśmy od jedenastu lat. Mamy coraz więcej autostrad, lotnisk, a od niedawna także pociągi na światowym poziomie. Jednak w kwestii kultury nadal zostajemy w tyle. Podczas gdy w większości krajów Europy wprowadzono już przepisy prawne regulujące rynek księgarski - u nas mało kto przejmuje się tym, że w efekcie wolnej amerykanki na polskim rynku książki klasykę dostaniemy niedługo wyłącznie na Allegro, a w księgarniach będą królowały pozycje „lekkie łatwe i przyjemne”. Tymczasem w wielu państwach Starego Kontynentu uznano, że książki są niezbędne dla rozwoju kulturalnego jednostki, a także całego społeczeństwa. Doświadczenie tych państw uczy, że wprowadzenie stałych cen na nowości wydawnicze prowadzi do obniżenia cen książek, poszerzenia oferty i ułatwienia do niej dostępu.

Czytaj więcej >>> http://natemat.pl/149773,skorzystajmy-z-doswiadczen-europy-uratujmy-dziela-klasykow-literatury-to-juz-ostatnia-chwila-aby-dzialac