[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Wirtualna wystawa o Tadeuszu Kantorze

28 lipiec 2015 | Maciej Ciaś / Fot. Onet.pl

Wirtualne muzeum Google Cultural Institut uruchomiło wystawę o Tadeuszu Kantorze. To wspólna inicjatywa krakowskiej Criocoteki i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. To także kolejny ważny punkt w programie światowych obchodów setnej rocznicy urodzin Tadeusza Kantora.

Bogata dokumentacja fotograficzna uzupełniona jest merytorycznym komentarzem - zapewnia Klaudyna Desperat z Instytutu Teatralnego. Wystawę można znaleźć na platformie Google Cultural Institut.

Zawiera zdjęcia ze spektakli ułożone w chronologiczny sposób, m.in. do spektakli "Nadobnisie i koczkodany", "Kurka wodna" czy "Umarła klasa", ale przybliża także mniej znaną, plastyczną twórczość Tadeusza Kantora i na stronach wystawy jest np. wydana w 1958 roku "Iwona, księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza z ilustracjami Kantora. Są też projekty kostiumów i scenografii, które Tadeusz Kantor projektował dla teatrów zawodowych od połowy lat 40. aż do lat 70. XX wieku.

Znajdziemy również historie o tym, jak powstawały happeningi Kantora, informacje o zagranicznych premierach, programy do spektakli - jednym słowem to kompendium wiedzy o jednym z najwybitniejszych twórców teatralnych XX wieku, podane w bardzo przystępny sposób - zapewnia Klaudyna Desperat Decyzją UNESCO rok 2015 został ogłoszony rokiem Kantora, który 6 kwietnia obchodziłby setne urodziny.

Tadeusz Kantor - reformator teatru, awangardowy reżyser i scenograf, założyciel Teatru Cricot 2 w Krakowie - uważany jest za jednego z najwybitniejszych światowych twórców XX wieku.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/wirtualna-wystawa-o-tadeuszu-kantorze/83dd6q