[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Półmetek wystawy "Tadeusz Peiper - papież awangardy"

28 lipiec 2015 | Maciej Ciaś

Wystawa "Papież Awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie" w Muzeum Narodowym w Warszawie na półmetku.

Od samego początku zamysłem było pokazanie sztuki, która wpływała na Peipera, i wpływu Peipera na sztuki wizualne - tłumaczy dr Piotr Rypson, kurator wystawy. Frekwencja nie jest tak duża, jak na wystawach o słynnych malarzach, ale trzeba pamiętać, że Peiper jest postacią mało znaną - wyjaśnia dr Rypson.

- Jeżeli awangarda potrzebowałaby papieża, to w Polsce byłby nim bez wątpienia Tadeusz Peiper, którego tak w latach 20. nazywano - dodaje kurator wystawy. - Po części na serio, ponieważ był chyba najwybitniejszym myślicielem polskiej awangardy, który napisał bardzo ważne manifesty, miał bardzo wyraziste opinie, ale zapewne cześć osób używała tego terminu żartobliwie, a nawet złośliwie.

Tadeusz Peiper to poeta, prozaik, krytyk, twórca manifestów literackich, założyciel pisma "Zwrotnica". Na wystawie jego twórczość pokazano w kontekście działalności ówczesnych artystów awangardowych.

Na zwiedzających wystawa robi bardzo dobre wrażenie, choć większość podkreśla, że o samym Peiperze wiedziała dotąd niewiele. Zainteresowanie wystawą nie dziwi Piotra Rypsona, bo jego zdaniem historia, opowiadająca o polskiej nowoczesności w trochę inny sposób, niż zwykle to się robi, jest interesująca dla Polaków.

Wystawę "Tadeusz Peiper - papież awangardy" można oglądać w Muzeum Narodowym do 6 września.

Źródło: 
http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/polmetek-wystawy-tadeusz-peiper-papiez-awangardy/72yzeq