[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Juna: jedyna narzeczona Brunona Schulza

20 lipiec 2015 | Maciej Ciaś

Postać Józefiny Szelińskiej nazywanej Juną - jedynej kobiety, którą chciał poślubić autor "Sklepów cynamonowych" — przypomina Agata Tuszyńska w nowej książce "Narzeczona Schulza", która pod koniec sierpnia trafi do księgarń.

"Józefina Szelińska, Juna, w latach 1933-1937 była narzeczoną Brunona Schulza — genialnego pisarza, malarza, autora "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod Klepsydrą". Ukrywała to przez niemal pół wieku. W powojennych ankietach podawała stan cywilny: samotna. Wszystko inne jest grą pamięci i wyobraźni" — pisze Tuszyńska, która przez kilka lat zbierała informacje i z nielicznych zachowanych śladów zrekonstruowała opowieść o miłości autora "Sklepów cynamonowych". Autorka próbowała dowiedzieć się, dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Dlaczego to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem "Procesu" Kafki, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodów Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Jaki los spotkał "Mesjasza", zaginiony rękopis ostatniej powieści Schulza?

Józefina Szelińska była jedyną kobietą, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo; napisał do niej ponad 200 listów, zadedykował jej "Sanatorium pod Klepsydrą", ale w historii literatury pozostała ona, zgodnie z własnym życzeniem, niemal niezauważona.