[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Bonhams i Sotheby's organizują dwie interesujące aukcje tego samego dnia

13 lipiec 2015 | Konrad Bielecki

Jutrzejszy dzień może być bardzo intensywny dla kolekcjonerów sztuki oraz bibliofilów. Najpierw o godzinie 10:30 Sotheby's otworzy aukcję English Literature, History, Children's Books & Illustrations. Wydarzenie będzie miało miejsce w słynnej siedzibie tego najstarszego londyńskiego przedsiębiorstwa przy New Bond Street 34-35. O 14 z kolei, w jednym z najbardziej prestiżowych sellroomów należących do Bonhams, oddalonym od siedziby Sotheby's o niespełna 5 minut piechotą (New Bond Street 101), rozpocznie się sprzedaż w ramach aukcji Prints and Multiples.

W ofercie Sotheby's będzie można znaleźć tak dzieła rękopiśmienne, jak i książki drukowane, ale poza tym wystawione zostaną przedmioty o dużej wartości historycznej. Wśród nich znajdzie się płaszcz (poz. 24), w który miał być ubrany książę Arthur Weasley Wellington podczas zwycięskiej bitwy pod Waterloo, czy egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma I (poz. 55, ostatnio egzemplarz tej maszyny sprzedawał Bonhams). Spośród wystawionych na aukcji rękopisów na uwagę zasługuje pokaźna kolekcja notatek i listów lorda G. G. Byrona (poz. 69 - 79), w tym odręczna korespondencja z Earlem Blessingtonem (poz. 79) oraz projekt powieści English Bards and Scottish Reviewers (poz. 71). Jedną z flagowych pozycji na aukcji będzie odręczny szkic wykonany tuszem autorstwa E. H. Sheparda (poz. 258). Ilustracja zatytułowana Owl lived at the chestnuts, and old-world residence of great charm, pochodzi z oryginalnej serii książek o przygodach Kubusia Puchatka. Z kolei najdroższym przedmiotem, który pójdzie pod młotek w najbliższy wtorek jest złoty medal noblowski (poz. 56) należący do Hansa Krebsa. Pochodzący z Niemiec biochemik otrzymał nagrodę w 1953 roku za odkrycie i opracowanie cyklu przemian kwasu cytrynowego.

Aukcja zorganizowana przez Bonhmas będzie gratką dla kolekcjonerów sztuki. Zlicytowane zostaną pracę takich słynnych twórców jak Rembrandt van Rijn, Pablo Picasso czy Andy Warhol. Wśród szeregu dzieł jednego z najwybitniejszych malarzy barokowej Europy (zlicytowanych będzie aż 31 pozycji), na uwagę zasługuje pejzaż Trzy Drzewa (poz. 11), wykonaną kolejno technikami akwaforty, grawerowania i suchorytu. Suchą igłą także wydrukowano akwafortę z autoportretem Rembrandta z 1639 roku, która widnieje w katalogu aukcji pod numerem dziesiątym. Kolekcjonerów na pewno zainteresują także dwa dzieła Andy'ego Warhola. Pierwsze z nich, Sierp i młot (poz. 102) z 1977 roku, jest zbiorem 7 druków, na których pojawiają się kolejne warstwy wizerunku, nakładane różnymi metodami w trakcie kolejnych etapów pracy. Z kolei drugie dzieło to portret Aleksandra Wielkiego (poz. 101), ujmujący władcę z profilu i pierwotnie wykonany ołówkiem, a wydrukowany w 1982 roku. Dużą popularnością powinna cieszyć się także litografia autorstwa Pabla Picassa, wykonana w 1949 roku. Praca, zatytułowana Femme au Fauteuil (poz. 54) przedstawia kobietę siedzącą w fotelu.

O wynikach obydwu aukcji poinformujemy na naszym portalu wkrótce.

Szczegółowe informacje o aukcjach można znaleźć pod adresami:

http://www.sothebys.com/en/auctions/2015/english-literature-history-childrens-books-illustrations-l15404.html

http://www.bonhams.com/auctions/22803/