[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Naukowy notatnik Alana Turinga pójdzie pod młotek!

27 marzec 2015 | Konrad Bielecki

Naukowy notatnik Alana Turinga pójdzie pod młotek! Już 13 kwietnia dom aukcyjny Bonhams wystawi na sprzedaż odręczne zapiski słynnego matematyka i twórcy informatyki.

Obiektem aukcji będzie notes zawierający 56 stron oryginalnych i dotąd nieznanych notatek Alana Turinga z czasów wojny (prawdopodobnie z 1944 roku). Jest to pierwszy rękopis wybitnego brytyjskiego matematyka jaki trafił na publiczną aukcję. Manuskrypt, wraz z inną dokumentacją, po śmierci Turinga trafił w ręce jego ucznia i przyjaciela Robina Olivera Gandy’ego, który przekazał większość materiałów do archiwum King’s College w Cambridge. Prezentowany tekst zachował dla siebie, ponieważ pośród matematycznych notatek znajdowały się prywatne zapiski Turinga dotyczące jego relacji z Franzem Greenbaumem. Na aukcję został przekazany przez spadkobierców Gandy’ego, który zmarł w 1995 roku.

Pierwsze 27 stron manuskryptu dotyczą rozważań Turinga na temat aksjomatyki Giuseppe’a Peana, z której korzystał przy pracy nad rozwiązaniem „problemu decyzji”, postawionego przez Dawida Hilberta. W wyniku pracy nad tym zagadnieniem, stworzył koncepcję teoretycznego urządzenia, tzw. „maszyny Turinga”, która antycypowała ideę komputera. W części drugiej, liczącej 29 stron i zatytułowanej „Notes on notation”, znajdują się przemyślenia i komentarze wybitnego matematyka na temat prac Gottfrieda Leibniza, Hermanna Weyla, Davida Hilberta, Richarda Couranta, Edwarda Titchmarsha czy Lwa Pontriagina. Pomiędzy tymi dwoma częściami znajduje się jeszcze rękopis Gandy’ego, zainspirowany wspomnianym wyżej dziennikiem osobistym, które po śmierci Turinga przekazano Greenabaumowi.

Alan Turing urodził się 23 czerwca 1912 roku w Londynie. W 1931 roku uzyskał stypendium naukowe w King’s College w Cambridge, gdzie rozpoczął studia, które następnie kontynuował w Princeton University. W 1938 roku uzyskał tytuł doktora na podstawie pracy System of Logic Based on Ordinals. Od 1939 roku pracował jako kryptoanalityk w Rządowej Szkole Kodów i Szyfrów w Bletchley Park, gdzie skonstruował tzw. „bombę Turinga” – maszynę pozwalającą łamać kody niemieckiego urządzenia szyfrującego „Enigma”. W 1952 roku w wyniku oskarżeń o homoseksualizm i zagrożenia więzieniem poddał się przymusowej „terapii” estrogenami, a także chemicznej kastracji, w wyniku której zapadł na szereg schorzeń (w tym ginekomastię). Pod wpływem ciężkiej depresji, 7 czerwca 1954 roku, popełnił samobójstwo. Do dziś jest uznawany za jeden z najwybitniejszych umysłów XX wieku.

Aukcja „Fine Books and Manuscripts”, na której licytowany będzie notatnik Alana Turinga, odbędzie się w domu aukcyjnym Bonhams w Nowym Jorku. Na aukcji będzie można kupić także m. in. wartą co najmniej 140 000 USD maszynę szyfrującą typu „Enigma”, drukowaną biblię w języku angielskim z 1611 roku (100 000 – 200 000 USD) czy relację z podróży George’a Vancouvera (20 000 – 30 000 USD). Dochód ze sprzedaży rękopisu Turinga zostanie przekazany na cele charytatywne. Relację z wyników aukcji będzie można przeczytać na naszym portalu w drugiej połowie kwietnia.

Czytaj wiecej >>> http://www.bonhams.com/auctions/22795/