[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Afgańska geniza

09 kwiecień 2015 | Konrad Bielecki

Już 1000 lat temu, w Afganistanie istniała żydowska społeczność! Potwierdzają to rękopisy odnalezione w jaskiniach.

Jak się okazuje, do dziś można odnaleźć nieznane dokumenty i to w bardzo niespodziewanych miejscach. Przekonali się o tym ostatnio pracownicy izraelskiej Biblioteki Narodowej. Sprawa nie jest do końca jasna. W ostatnim czasie z biblioteką skontaktowało się paru antykwariuszy, twierdzących, że mają na sprzedaż żydowskie dokumenty odnalezione w afgańskich jaskiniach. Podejrzewa się, że pochodzą z regionu położonego na północnym wschodzie kraju, który jest opanowany przez talibów. Po długich negocjacjach Biblioteka zakupiła część dokumentów. Jak dotąd do Izraela trafiło 29 rękopisów spośród setek, jakie prawdopodobnie dalej znajdują się w Afganistanie. Jednak już tak mała liczba wywołała burzę. Aviad Stollman, kurator kolekcji judaików w bibliotece, twierdzi, że dokumenty potwierdzają istnienie społeczności żydowskiej, żyjącej w Afganistanie już tysiąc lat temu. Zbiór, może się okazać największym odkrytym żydowskim archiwum w historii.

W skład znaleziska wchodzą komentarze biblijne, listy prywatne i dokumentacje transakcji handlowych. Zapisane są w językach hebrajskim, aramejskim, judeo-arabskim oraz unikalnym językiem judeo-perskim, który Haggai Ben-Shammai, kierownik naukowy izraelskiej Biblioteki Narodowej, nazwał „językiem jidysz perskich Żydów”. Dokumenty zachowały się prawdopodobnie, dlatego, że żydowskie prawo nakazuje zachować wszelkie pisma odnoszące się do Boga. Na ogół przetrzymuje się je w specjalnych pomieszczeniach nazywanych genizami. Stąd nowo odkryty zespół dokumentów nazwano „afgańską genizą”.

Archiwum jest jak dotąd najbardziej oddalonym od Ziemi Świętej zbiorem hebrajskich pism z tak dawnego okresu. Dokumenty mają zawierać wiele cennych informacji na temat życia społeczności w Afganistanie, a także aktywnym udziale kupców w handlu między Europą a Azją na jedwabnym szlaku.

Pracownicy biblioteki potwierdzają starania nabycia kolejnych dokumentów. Cena jaką zapłacili za dotychczasowe pozostaje tajemnicą, by zapobiec zawyżania cen przy następnych transakcjach.

Czytaj więcej >>> http://www.dailymail.co.uk/news/article-2256870/Hebrew-documents-Taliban-stronghold-reveal-evidence-Jewish-communities-living-Afghanistan-1-000-years-ago.html