[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Biblioteka Kolegiacka w Kolbuszowej przygotowuje duży projekt digitalizacji swoich zbiorów.

10 marzec 2015 | Konrad Bielecki

Biblioteka Kolegiacka w Kolbuszowej przygotowuje duży projekt digitalizacji swoich zbiorów. Bogata kolekcja starodruków będzie dostępna w sieci do końca roku.

O kolbuszowskiej bibliotece parafialnej zrobiło się głośno w kwietniu 2011 roku kiedy w jednym z pomieszczeń odnaleziono 428 książek, wśród których aż 176 starodruków. Kolekcja została następnie przekazana w depozyt do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, gdzie rozpoczęto konserwacje obiektów, a także ich naukowe opracowanie. Teraz instytucji udało się pozyskać fundusze na digitalizację zbiorów.

Specjaliści zgodnie podkreślają, że kolbuszowskie zbiory są niezwykle cenne. Składające się na nie starodruki, spośród których najstarszy – statuty diecezji gnieźnieńskiej arcybiskupa Jana Łaskiego – datowany jest na 1527 rok, są głównie księgami użytkowymi dla księży. W skład zbiorów wchodzą brewiarze, żywoty świętych, ale także traktat medyczny Galena czy „Żywoty sławnych mężów” Plutarcha. Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Andrzej Jagodziński, zdradził w wywiadzie dla portalu supernowości24.pl, że księgi opatrzone są notatkami i sygnaturami, dzięki którym można prześledzić także historię zbiorów.

Zeskanowane książki mają być dostępne z końcem roku, a zainteresowani będą mogli je oglądać poprzez portal Kolbuszowskiej Biblioteki Cyfrowej oraz w elektronicznej bazie Biblioteki Narodowej. Projekt współfinansuje Narodowy Instytut Audiowizualny.

Czytaj więcej >>>

http://www.radio.rzeszow.pl/informacje/item/35490-znalezione-starodruki-zostana-udsotepnione-w-interneci

http://www.biblioteka.kolbuszowa.pl/index.php/aktualnosci/kolbibtv/625-depozyt-starodrukow-w-bibliotece.html

http://www.niedziela.pl/artykul/110833/nd/Kolbuszowskie-skarby